loading

پریفرم چیست؟

۱۵ مهر ۱۳۹۹

/

توسط مدیریت

پریفرم قطعه ای است لوله ای شکل تو خالی که در واقع پیش شکل بطری محسوب می شود، با ظاهری خاص شبیه به لوله آزمایش، شفاف و دارای سطحی هموار که محصول واسط در مجموعه فرآیندهای تبدیل گرانول پلی اتیلن ترفتالات  (PET) به بطری می باشد. با این که پریفرم ظاهری بسیاری شبیه به شیشه دارد ولی برخلاف شیشه شکننده نیست و جداره های مقاوم آن امکان مناسبی برای حمل ونقل در اختیار قرار می دهد. این قطعات حاصل از فرآیند تزریق، در دستگاه های باد کن شکل داده شده و با توجه به قالب بطری و وزن پریفرم در تولید انواع مختلف بطری به کار می رود. انتخاب پریفرم مناسب تاثیرگذارترین عامل در تعیین مقاومت جداره بطری پت است. ظاهر و عملکرد و سایر ویژگی های بطری هریک به نوعی متاثر از این انتخاب خواهند بود.

 

 

پریفرم راه را برای تولید بطری های خاص، متنوع، بهداشتی، شفاف و با کیفیت  هموار کرده است و در عین حال بدون هیچ تاثیرگذاری بر کیفیت محصول، امکان بسته بندی انواع محصولات به ویژه مواد غذایی را فراهم کرده است.

 

پریفرم پت در یک فرآیند تزریق و قالب گیری با قالبی که بر اساس نیاز عمومی مصرف کنندگان طراحی شده است، ساخته می شود تا تولید بطری های پت با شکل های کاملا متنوع و بر اساس طراحی های متفاوت مطابق خواست و نیاز هر مشتری و بازار مصرف به سهولت و به کمک یک فرآیند قالب گیری بادی کششی قابل تحقق باشد. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که دهانه پریفرم تنها قسمتی است که در حین قالبگیری بادی تغییری نمی کند، لذا یکی از روش های طبقه بندی انواع پریفرم، دسته بندی بر اساس نوع دهانه آن ها می باشد .

 

 

در حال حاضر عمده پریفرم ها با مواد PET گرید بطری و با ویسکوزیته 781/0 و 821/0 تولید می شوند که PET  گرید بطری با ویسکوزیته  781/0 مناسب برای تولید پریفرم مورد استفاده در تولید بطری های آب معدنی، روغن های خوراکی، محصولات آرایشی بهداشتی و جارهای کوچک می باشد.PET  گرید بطری با ویسکوزیته 821/0 مناسب برای تولید پریفرم مورد استفاده در تولید بطری نوشابه های گازدار کربناتی، ماءالشعیر، داروها و ظروف جار با دهانه بزرگ و روغن های خوراکی می باشد.

در حال حاضر با توجه به قابلیت های ذکر شده بطری های پت به شکل گسترده ای در صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول در عین انعطاف پذیری و مقاومت، سهولت بسیار بالا در تولید و انبار کردن ایجاد می کند. پایداری قابل توجه این نوع بطری در کنار نفوذپذیری بسیار پایین آن در مقابل گاز و رطوبت باعث شده تا بسته بندی مناسبی برای محصولات گازدار باشد.

 

 

پریفرم ها با توجه به نوع مصرف دسته بندی های متفاوتی می شوند که از آن جمله می توان دسته بندی بر اساس وزن، دسته بندی بر اساس دهانه بطری و همچنین دسته بندی به مورد مصرف بطری یا جار اشاره کرد.

انواع بطری پریفرم روتین بازار اصولا با دهانه های 18، 24،28، 38 و 45 میلی متر تولید می شوند و با توجه به نوع محصولی که قرار است داخل آن بسته بندی شود گرماژهای متفاوتی دارند. پریفرم های جار عمدتا با دهانه های 64 ، 70 ، 90 ، 120 و 150 میلی متر و در گرماژهای مختلف برای بسته بندی محصولات متنوع تولید می شوند.