loading

داستان طراحی زیباترین و جذابترین بطری آب معدنی

۰۱ مرداد ۱۴۰۰

/

توسط مدیریت

همان طور که می دانید یکی از مهم ترین عناصر در بسته بندی و فروش آب معدنی طرح بطری آب معدنی هست، چون هیچ اتفاق خاصی در این محصول وجود ندارد که بتوان در طراحی بسته بندی از آن استفاده کرد.

امروز می خواهیم برای شما درباره یکی از جذاب ترین بطری های آب معدنی دنیا و طراح این بطری صحبت کنیم.در سال 2000 مدیران شرکت آب معدنی تای نانت تصمیم گرفتند که برای عرضه محصولات خود در بطری های پت یک طراحی خاص و منحصر به فرد داشته باشند. برای این منظور از بین تمام طراحان بین المللی که وجود داشت به سراغ شخصی رفتند که نگاه خاص و متفاوتی به هنرهای تجسمی و طراحی اجسام داشت. یک طراح و مجسمه ساز سبک مدرنیسم اهل ولز. این شخص کسی نبود جز طراح بین المللی مشهور راس لاوگرو (Ross Lovegrove).

 

 

با توجه به آثاری که تا پیش از این از راس لاوگرو دیده شده بود نمی شد انتظار داشت تا یک بطری شبیه به سایر بطری های موجود و روال بازار طراحی کند و همین اتفاق هم افتاد. راس لاوگرو با بهره گیری از نگاه نوآورانه و خلاق خود در طراحی یک شاهکار خلق کرد. یک طرح متشکل از منحنی های ظریف که با الگوگیری از امواج دریا احساس خلوص و سیالیت آب را نشان می داد. این بطری منحصر به فرد با ظاهری کاملا متفاوت اما کاربردی با نگاهی زیبایی شناختی متمایزی به بازار آب معدنی ارائه شد تا تعجب و تحسین همه گان را برانگیزد. تا جایی که در سال 2003 مجله مشهور آرنا طرح این بطری را به عنوان جالب ترین شیئ طراحی شده در دنیا برگزید.

از دیگر نکاتی که طرح این بطری قابل توجه است، تحولی است که در دنیای قالب سازی سنتی بطری به وجود آورد. در ابتدا بیشتر قالب سازان اعتقاد داشتند که این طرح قابل تولید نیست و امکان ساخت قالب آن وجود ندارد اما اصرار شرکت آب معدنی تای نانت برای تولید و استفاده از این بطری قالب سازان بطری های پت را بر آن داشت تا نگاهی دوباره بر قواعد و قوانین طراحی و ساخت قالب بطری انداخته و تحولی شگرف در این کار به وجود آورند.

 

 

با تولید و ارائه این بطری به بازار و استقبال مردم و مصرف کنندگان آب معدنی از این محصول شرکت های زیادی خواستند از ایده و طرح آن کپی برداری کنند ولی با توجه به ثبت این طرح توسط شرکت تای نانت و وجود قانون کپی رایت این امکان برای هیچ شرکت تولید کننده بطری به وجود نیامد تا این که یک شرکت تولید کننده ظروف شیشه ای با الهام گرفتن از طرح این بطری اقدام به طراحی و تولید لیوان کرد که با شکایتی از طرف شرکت تای نانت مواجه شد و با وجود این که این دو محصول در یک دسته قرار نداشتند ولی شرکت تای نانت ثابت کرد که با توجه به این که بطری و لیوان در کنار هم قرار می گیرند و از لیوان برای نوشیدن آب استفاده می شود و خطوط این لیوان شبیه طرح بطری این شرکت هست لذا شرکت تولید کننده ظروف اجازه استفاده از این طرح و تولید این لیوان را ندارد و موجب شد تا این طرح از خط تولید آن شرکت جمع آوری شود.

از دیگر نکات جالب توجه که حول این طرح بطری اتفاق افتاد آن بود که با توجه به اقبال عمومی از این طرح بطری آب معدنی و فروش بالای این محصول شرکت تای نانت در سال 2008 در کاری خیرخواهانه و در حمایت از بیماران مبتلا به سرطان سینه محصولاتی با تم صورتی به بازار ارائه داد که بخشی از درآمد حاصل از فروش این محصول برای کمک به درمان این بیماران استفاده می شود. نکته قابل توجه در داستان طراحی این بطری نگاه متفاوت و پیشرو مدیران شرکت تای نانت است که با عزمی راسخ و اشتیاق فراوان برای نوآوری، این بطری پیشگام را متولد کردند و یک اثر هنری و کاربردی پیشرو را به وجود آوردند. این نکته بسیار حائز اهمیت است که در صورتی که نگاه حرفه ای و باز مدیران شرکت های تولید آب و نوشیدنی و مواد غذایی وجود داشته باشد و کار طراحی بسته بندی ها به ویژه بطری محصولات خود را به دست طراحان حرفه ای و پیشرو و خلاق قرار دهند، همانند شرکت آب معدنی تای نانت نتیجه مطلوب و قابل قبولی در فروش محصولات خود خواهند گرفت.

 

 

این نکته بسیار حائز اهمیت است که در صورتی که نگاه حرفه ای و باز مدیران شرکت های تولید آب و نوشیدنی و مواد غذایی وجود داشته باشد و کار طراحی بسته بندی ها به ویژه بطری محصولات خود را به دست طراحان حرفه ای و پیشرو و خالق قرار دهند، همانند شرکت آب معدنی تای نانت نتیجه مطلوب و قابل قبولی در فروش محصولات خود خواهند گرفت.